Clozapin Desitin [klozapin] patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina klozapin.

 

Princip: Klozapin účinkuje na centrální nervový systém a pomocí ovlivnění různých receptorů má vliv na rovnováhu neurotransmiterů v mozku. Tyto neurotransmitery jsou různé chemické sloučeniny, které zprostředkovávají přenosy vzruchů mezi neurony. Klozapin selektivně blokuje zejména některé podtypy dopaminových receptorů a dále působí na receptory pro serotonin, acetylcholin, adrenalin a histamin). Označujeme ho proto jako multireceptorového antagonistu (MARTA).

 

Využití: Clozapin Desitin se využívá v léčbě některých psychotických stavů, typicky u schizofrenie a u manických epizod maniodepresivní psychózy.

 

Podávání: U látek tohoto typu je vždy velmi důležité přesně dodržovat doporučení předepisujícího lékaře (většinou psychiatra) a neužívat je bez lékařova vědomí. Lék existuje ve formě tablet o síle 25 a 100 miligramů a obvykle se u dospělého člověka podává 1-2x denně. Dávka se navyšuje postupně, cílová denní dávka dospělého se nakonec pohybuje mezi 200-400 miligramy.

 

Nežádoucí účinky: Clozapin Desitin může svým silným vlivem na centrální nervový systém způsobovat útlum, spavost, sucho v ústech a bolesti hlavy. Clozapin Desitin patří do 2. generace antipsychotik, a proto jsou u něj vzácněji přítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonově nemoci) a sexuální poruchy (ztráta libida, impotence). Závažnou komplikací může být narušení tvorby bílých krvinek a pokles jejich počtu v krevním obrazu. Při příliš rychlém zvyšování dávky léku byly pozorovány epileptické záchvaty. Mezi velmi vzácné a nebezpečné komplikace patří závažné poruchy rytmu a neuroleptický maligní syndrom. Lék nesmí být užíván spolu s alkoholem pro značně nevyzpytatelné změny jeho účinku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů