Clindamycin [Klindamicin] patří mezi jedno z nejvyužívanějších antibiotik ze skupiny linkosamidů. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina klindamycin.

 

Princip: Klindamycin dokáže blokovat bakteriální metabolizmus – narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Podle typu bakterie a dávky antibiotika buď brání bakteriím v rozmnožování nebo je přímo usmrcuje.

 

Využití: Clindamycin se aplikuje u spíše u vážnějších infekcí, u otrav krve, u  některých zápalů plic a hlubokých pánevních zánětů u žen. Linkosamidy jsou typické dobrým průnikem do kostí, a proto jsou užívány i u hlubokých zánětů kostní tkáně (tzv. osteomyelitida) a u zubních infekcí. Účinný může Clindamycin být i u některých infekcí břišní dutiny a břišních abscesů.

 

Podávání: Clindamycin existuje ve formě injekčního roztoku a podává se podle doporučení ošetřujícího lékaře. Běžná dávka pro dospělého je cca 600 miligramů podávaných 3x denně. Dávka je ovšem přísně individuální.

 

Nevýhody: Četná rizika a nežádoucí účinky antibiotik jsem popsal v tomto textu. U linkosamidů byl jako poměrně častá komplikace pozorován vznik pseudomembranózní kolitidy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů