Cizí těleso v uchu je problém, se kterým se setkáváme nejčastěji v dětském věku. Některá cizí tělesa mohou v uchu zůstat relativně dlouho nepovšimnuta, jiná však způsobují klinické obtíže, které si vynutí urychlené odstranění tělesa lékařem.

Příčiny
Cizí těleso se v uchu nejčastěji objeví u malého dítěte, které si do uší strká drobné předměty (např. korálky). Další možností je vniknutí některého drobného hmyzu do zevního zvukovodu.


Projevy
Cizí těleso v uchu může způsobit lokální zánět a někdy i hnisavou infekci zvukovodu. Při zúžení zvukovodu se objevuje jednostranná porucha sluchu, přítomna bývá i bolest a svědění ucha.  Při pokusech o neodborné odstranění tělesa může snadno dojít k poranění zvukovodu, v horším případě i k protržení bubínku.


Diagnostika
V případě podezření na přítomnost cizího tělesa v uchu je vhodné provést vyšetření ORL lékařem (ušní-nosní-krční). Lékař si může zvukovod pomocí speciálních nástrojů dobře prohlédnout a cizí těleso najít. Toto těleso může být následně odborně odstraněno.


Léčba
Základem je odborné odstranění cizího tělesa pod kontrolou zraku pomocí speciálních kleštiček, či háčků. Jsou-li přítomné infekční komplikace, je možné nasadit antibiotika.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.emedicinehealth.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů