Cinqaero je velmi moderní lék, který se bude v brzké budoucnosti využívat v terapii některých plicních nemocí. Účinnou složkou léku je sloučenina reslizumab.

 

Princip: Reslizumab patří do problematiky biologické terapie. Jedná se o monoklonální protilátku vyrobenou rekombinantní DNA technologií. Protilátka je zaměřená proti interleukinu-5 (IL-5), který je důležitý pro zrání jednoho podtypu bílých krvinek známého jako eozinofily. Zvýšená aktivita těchto eozinofilů je mimo jiné příčinou vzniku některých forem astmatu.

 

Využití: Cinqaero se využívá v terapii některých velmi těžkých forem astmatu, které nereagují na běžnou léčbu kortikosteroidy a dalšími léky. Jde pochopitelně o drahou léčbu, která bude určena jen pro závažnější stavy sledované na specializovaných pracovištích.

 

Podávání: Cinqaero se vyrábí jako vodný roztok, který se aplikuje 1x za 4 týdny jako nitrožilní infuze. Přesná dávka je individuální a přípravek nesmí být podán bez doporučení zkušeného lékaře.

 

Nevýhody: Cinqaero může způsobovat trávicí obtíže, bolesti na hrudi, bolesti svalů, únavu a vzácněji i závažnější alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů