Cimzia patří mezi léky využívané v revmatologii, jeho účinnou složkou je sloučenina kertolizumab pegol.

 

Princip: Kertolizumab pegol spadá do problematiky biologické terapie. Jedná se o fragment protilátky zaměřený proti tumor nekrotizujícímu faktoru alfa (TNF-alfa). Zmíněný fragment je konjugovaný s polyetylenglykolem. TNF-alfa je důležitý pro průběh zánětlivých procesů a jeho utlumením dochází k výraznému potlačení imunity včetně průběhu autoimunitních nemocí.

 

Využití: Cimzia se používá zejména v terapii revmatologických onemocnění, jako je např. revmatoidní artritida, psoriatická artritida (postižení kloubů při lupénce) a Bechtěrevova choroba. Cimzia se velmi často podává v kombinaci s dalšími léky.

 

Podávání: Cimzia se vyrábí jako roztok, který je určen k podkožní aplikaci do podkoží stehna, nebo břicha. Dávka je individuální a závisí na hmotnosti pacienta a indikaci užívání léku. Aplikace léku bez doporučení lékaře je přísně zakázána.

 

Nevýhody: Cimzia může po aplikaci vyvolat mnoho nežádoucích účinků včetně zvýšení teploty, zimnice, trávicích obtíží, bolestí hlavy, alergických reakcí, zvýšení jaterních testů a zvýšeného výskytu infekcí. Z dalších nepříjemných vedlejších účinků se může objevit nedostatek bílých krvinek a krevních destiček, zvětšení lymfatických uzlin, poruchy srdečního rytmu a známky srdečního selhání. Potenciálně závažných vedlejších účinků je celá řada, a proto patří podávání léku pouze do rukou specializovaného pracoviště.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů