Chronický zánět slinivky břišní (chronická pankreatitida) je dlouhodobé onemocnění, které je spojeno s pomalým vyhasínám funkcí slinivky. Jedná se o zcela jiné onemocnění než je akutní pankreatitida.

 

Příčiny: Nejčastější příčinou chronické pankreatitidy je chronický alkoholizmus. Alkohol poškozuje buňky slinivky a ty pomalu odumírají a jsou nahrazovány vazivem. Pokles funkcí slinivky se vyskytuje i u cystické fibrózy. Některé vzácné formy chronického zánětu slinivky jsou dědičným geneticky daným onemocněním, nebo jsou autoimunitně podmíněné (této tzv. autoimunitní pankreatitidě je věnován zvláštní článek).

 

Projevy: Stav se projevuje občasnými méně intenzivními ale nepříjemnými bolestmi břicha a trávicími obtížemi. Bolesti jsou obvykle krátce po jídle a nemocný člověk se jich může obávat tak, že mu naruší příjem potravy. Nemocný hubne a může trpět průjmy způsobenými nedostatečným trávením a vstřebáváním potravy. Stolice bývá zažloutlá, mastná a páchnoucí, což je dáno nadbytkem nestrávených tuků, pacient může začít trpět poruchou vstřebávání živin a podvýživou. U pokročilých forem nemoci se může začít projevovat nedostatečná schopnost slinivky vytvářet inzulin. U postiženého tak vzniká cukrovka, která v principu odpovídá cukrovce 1. typu.

 

Diagnostika: Lze vyšetřovat hladiny pankreatických enzymů v krvi nebo ve stolici. Jedná se však spíše o orientační a ne přesné informace, neboť pokles koncentrace enzymů nemusí být vždy zachytitelný. Jisté patologické změny na slinivce jsou patrné při ultrazvukovém vyšetření a CT břicha, zobrazit si pankreatický vývod lze i pomocí ERCP vyšetření. Méně invazivní alternativou je MRCP.

 

Léčba: Pacient nesmí pít alkohol a musí mít kvalitní výživu s určitým omezením tuků. Několikrát denně se podávají v lékové formě uměle připravené trávicí pankreatické enzymy. Bývají uložené ve speciálních lékových kapslích, které je ochrání před žaludeční kyselinou a rozpustí se až v tenkém střevě. Mezi nejznámější preparáty obsahující trávicí enzymy patří léky jako Kreon, Panzytrat, Pancereolan Forte, Pangrol a Panzynorm Forte.

  • V případě neschopnosti slinivky tvořit inzulin je nutné ho začít pacientovi pravidelně aplikovat stejně jako v případě klasického diabetu.
  • Některé formy chronického zánětu slinivky břišní mohou být spojeny se vznikem zúžení pankreatického vývodu a vznikem bolestivého přetlaku ve slinivce. Stav se někdy řeší endoskopicky (ERCP) zavedením speciálního stentu, velmi těžké formy pak musí být řešeny chirurgicky.
  • Vzhledem k faktu, že chronická pankreatitida významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny slinivky břišní, by měli být pacienti se zánětem slinivky pravidelně sledování v gastroenterologické ambulanci.Zdroje
https://www.healthline.com
https://pancreasfoundation.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů