Cholesteatom je označení pro onemocnění středního ucha, které může vážně narušit sluch a působit i další obtíže. Cholesteatom je útvar obsahující tukové buňky, cholesterol a řadu enzymů, které mohou poškozovat okolní tkáně. Může se vyskytnout prakticky v každém věku a nejde o nádorový proces.
 
Příčiny
Přesná příčina vzniku cholesteatomu není jasná, existuje více teorií. Předpokládá se existence vrozené a získané formy cholesteatomu. Na získané formě se možná mohou podílet opakované infekce středního ucha a situace, kdy došlo k prasknutí bubínku.
 
 
Projevy
Na postiženém uchu se zhoršuje sluch a postupem času může člověk na toto ucho zcela ohluchnout. Kromě toho bývá z postiženého ucha přítomen výtok. Ucho někdy bolí a při narušení ústrojí rovnováhy a pohybu ve vnitřním uchu se může objevit motání hlavy. Neléčený cholesteatom může zničit převodní kůstky středního ucha (kladívko, kovadlinka, třmínek) a hluchota pak je prakticky nevratná.
 
Závažnou komplikací jsou infekce středního ucha vzniklé v terénu poškozeném růstem cholesteatomu, protože tyto se mohou snadno rozšířit na vnitřní ucho a odtud na mozkové blány za vzniku meningitidy.
 
 
Diagnostika
Výše zmíněné obtíže obvykle vedou k vyšetření lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který může cholesteatom najít při pohledu na ušní bubínek pomocí otoskopu.
 
 
Léčba
Základem terapie je chirurgické odstranění cholesteatomu, zákroky nejčastěji provádějí lékaři ORL. Operace nebývají nejsnadněji, protože je nutné odstranit celou tkáň cholesteatomu a navíc zkusit zachovat co nejlepší funkci postiženého ucha. Pokud se nepodaří cholesteatom skutečně kompletně odstranit, tak má tendenci začít růst znovu.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů