Chlorprothixen [chlorprotyxen] je lék, který patří mezi neuroleptika (antipsychotika). Jeho účinná látka je stejnojmenná sloučenina chlorprothixen.

 

Princip: Chlorprothixen působí na centrální nervový systém a ovlivňuje v něm některé neuromediátorové systémy (neuromediátory jsou látky přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami). Největší efekt má chlorprothixen na systém dopaminu a noradrenalinu. Kromě toho byl pozorován tlumivý efekt sloučeniny na uvolňování většiny hormonů hypothalamu a hypofýzy. Účinkům dominuje silný tlumivý efekt.

 

Využití: Chlorprothixen je nejčastěji předepisován pacientům se schizofrenií, lze jej užít i při manických fázích maniodepresivní psychózy a různých poruchách chování spojených s agresivitou. Řada uživatelů jsou staří lidé s projevy zmatenosti při demenci a při delirantních stavech.

 

Podávání: Chlorprothixen se vyrábí v podobě tablet o síle 15 a 50 miligramů. Lék nesmí být užíván bez přesného doporučení lékaře, běžná dávka pro dospělého člověka je 50 miligramů 3-4x denně. Vzhledem k tlumivému účinku je snaha psát vyšší dávky preparátu na noc. Celkově se začíná nízkými dávkami, které se postupně navyšují.

 

Nevýhody: Chlorprothixen má mnoho vedlejších účinků, což je dáno jeho silným působením na centrální nervový systém. Preparát často vyvolává útlum a ospalost (což je ovšem u agresivního chování vcelku žádoucí), sucho v ústech, bolesti hlavy, trávicí obtíže, změny krevního tlaku, zpomalení srdečního rytmu, zvýšení jaterních testů a poruchy hybnosti charakteru tardivní dyskineze, nebo podobné Parkinsonově chorobě. Přípravek ovlivňuje hormonální systémy v těle  může způsobit gynekomastii u mužů, dále pak pokles libida a poruchy menstruace u žen. Podobně jako jiná neuroleptika může i Chlorprothixen vyvolat vzácný, ale nebezpečný neuroleptický maligní syndrom. Kombinace s alkoholem je nebezpečná a důrazně se nedoporučuje.
 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů