Chirocaine [chirokain] je lék, který patří do skupiny lokálních anestetik (léčiva k místnímu znecitlivění) a jeho účinnou látkou je sloučenina levobupivakain (levobupivacain)

 

Princip: Levobupivakain působí v místě aplikace, ovlivňuje nervová vlákna a tlumí, až blokuje vedení nervových smyslových informací o bolesti, tlaku a pocitu tepla (či chladu).

 

Využití: Chirocaine podáváme tam, kde chceme zabránit bolesti. Injekčně se aplikuje do místa, kde je třeba při vědomí provést zubní zákroky, vpich větší jehlou (např. vypuštění ascitu nebo pleurálního výpotku) nebo dokonce řez skalpelem (drobné operace v lokálním znecitlivění, jako je zašívání ran nebo například operace syndromu karpálního tunelu). Možná je i tzv. svodná anestézie, kdy se roztok aplikuje do blízkosti nervu a vyruší vnímání bolestivosti v celé větší oblasti těla, která je nervem inervována. V rámci léčby silných bolestí může být Chirocaine zkušeným lékařem kontinuálně aplikován do epidurálního prostoru.

 

Podávání: Chirocaine se vyrábí v podobě roztoku k injekčnímu podání (může být podán např. do podkoží nebo do epidurálního prostoru). Použití a dávkování je individuální, plně závisí na ošetřujícím lékaři a bez jeho vědomí nesmí být lék aplikován.

 

Nevýhody: Vzácně mohou vznikat alergické projevy, v některých případech může dojít k anafylaktickému šoku. Pokud se při anestézii omylem přípravek aplikuje do krevní cévy, mohou se objevit celkové příznaky, jako je zmatenost, kolaps, prudký pokles krevního tlaku, bezvědomí, třes končetin a poruchy dýchání. Větší dávka rychle podaná do cévy může vyvolat zpomalení srdečního rytmu a zástavu srdce. Specifické komplikace mohou vzniknout po aplikaci do epidurálního prostoru (poruchy hybnosti).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů