Cetebe je volně prodejný doplněk stravy, který patří mezi vitaminy. Jako účinnou složku obsahuje kyselinu askorbovou (což je chemický název pro vitamin C).

 

Princip: Vitamin C má účinek na celou řadu biochemických reakcí v těle a na stavbu pojivové tkáně včetně krevních cév. Pomáhá zpevňovat jejich stěnu, zvyšují jejich pružnost a brání jejich praskání. Nedostatek vitaminu C způsobuje řadu obtíží a jeho těžké formy mohou být i smrtelné.

 

Využití: Cetebe má význam u lidí s nedostatkem vitaminu C, kterých v naší společnosti není málo. Užívání je doporučováno u lidí prožívajícím nadměrný stres a lidem v zimních měsících k celkovému posílení imunity. Častými uživateli jsou nemocní trpící praskáním drobných cév (problémy s odběry krve kvůli praskání cév, tvorba kožních petechií, časté krvácení z nosu apod.).

 

Podávání: Cetebe se vyrábí v podobě tablet a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně. Díky postupnému uvolňování kyseliny askorbové dochází k lepšímu vstřebávání a využití vitaminu C v organizmu. Existuje i preparát Cetebe Imunity Plus, který navíc obsahuje zinek. Užívání je opět stejné, tj.1 tableta denně.

 

Nevýhody: Cetebe nemá žádné výrazné nežádoucí účinky. Po jeho užití se teoreticky může vyskytnout alergická reakce a neurčité trávicí obtíže, ale to platí prakticky pro každý lék a doplněk stravy.
 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů