Černá stolice je vždy varovným příznakem, který by neměl být podceňován a pacient s tímto nálezem by měl urychleně navštívit lékaře.

 

Příčiny:

1. Meléna – Meléna je nejzávažnější příčinou černého zabarvení stolice a věnoval jsem jí vlastní článek. Je způsobena krvácením do horních částí trávicí trubice (včetně spolykané krve z dutiny ústní, či z dýchacích cest). Krev procházející trávicím traktem se natráví - stolice získá dehtovitě černou barvu a charakteristický nepříjemný zápach. Vše o příčinách melény najdete v příslušném textu.

 

2. Preparáty železa – Pacienti užívající preparáty s železem (obvykle při chudokrevnosti z nedostatku železa) mají černě zabarvenou stolici. Zčerná i sliznice tlustého střeva, proto se u těchto pacientů prakticky nedá provést kolonoskopie pro nepřehlednost.

 

3. Zabarvení potravou – Různé typy potravin mohou zabarvit stolici do tmava, nebo dokonce do černa. Patří sem například červená řepa, borůvky apod.

 

Diagnostika: Méně závažné příčiny černé stolice mohou být potvrzeny při rozhovoru s pacientem - důležité jsou informace o užívaných lécích (železo) a o potravě přijaté v období před objevením se černé stolice. Kromě toho je důležité provést základní vyšetření trávicího traktu, zejména gastroskopii. Další vyšetřovací možnosti viz text krev ve stolici.

 

Léčba: Terapie v případě krvácení do trávicího traktu záleží na množství krevních ztrát a na zdroji krvácení. U těžkých krevních ztrát je vhodné pacienta nejprve oběhově stabilizovat (infuze, léky stavějící krvácení) a pak teprve vyhledat a vyřešit vlastní zdroj krvácení.


Zdroj
https://www.healthline.com
https://www.medicinenet.com
https://www.quora.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů