Celaskon je volně prodejný preparát, který obsahuje kyselinu askorbovou (což je chemický název pro vitamin C).

 

Princip: Vitamin C má v organizmu řadu funkcí, je důležitý pro imunitní reakce, pro správnou stavbu pojivové tkáně včetně zubů, kostí a vaziva. Bez vitaminu C se ztrácí pevnost drobných krevních cév. Denní potřeba tohoto vitaminu u dospělého člověka je cca 100 miligramů.

 

Využití: Celaskon užívají lidé jako prevenci a léčbu nedostatku vitaminu C. Obvykle jej užíváme v zimních měsících, kdy chceme posílit imunitu, při nachlazení, při nadměrné fyzické zátěži, po operacích, v těhotenství, apod. Preparát může mít efekt i při nadměrném praskání drobných vlásečnic za vzniku petechií.

 

Podávání: Celaskon se vyrábí v podobě tablet (různě ochucených) o síle 100-500 miligramů. Běžná dávka je jedna tableta denně. Vitamin C se v organizmu nehromadí a snadno se vylučuje močí, takže i při mnohonásobném překročení běžné denní dávky nehrozí příznaky z předávkování.

 

Nevýhody: Celaskon nemá žádné výrazné nežádoucí účinky. Při jeho užití se teoreticky může vyskytnout alergická reakce a neurčité trávicí obtíže, ale to platí prakticky pro každý lék. Kromě toho byla při užívání Celaskonu popisována zvýšená tvorba močových kamenů, a proto by měli být s užíváním opatrní lidé, kteří s kameny již obtíže měli.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů