Cefepim je antibiotikum ze skupiny cefalosporinů 4. generace a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina cefepim.

 

Princip: Cefepim narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí. Postihuje celou řadu bakteriálních kmenů včetně stafylokoků, streptokoků a pseudomonád.

 

Využití: Cefepim lze podávat u těžších zápalů plic, infekcí močových cest (včetně zánětů ledvin), hnisavých infekcí kůže, u břišních infekcí a u febrilní neutropenie.

 

Podávání: Cefepim se vyrábí v podobě roztoku o síle 1 a 2 gramy určeného k nitrožilnímu podání, který se podává jako pomalá injekce nebo infuze. Běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 gramy přípravku aplikované nitrožilně každých 12 hodin. Za určitých okolností lze podat lék i nitrosvalově. Podání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Obecné informace o nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal v tomto textu. U cefalosporinů vznikají nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, nechutenství, trávicí obtíže, zvýšení jaterních testů a alergie. Měli bychom být opatrní s předepisováním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů