Casaro HCT je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny – kandesartan patřící mezi sartany a hydrochlorothiazid, který patří mezi diuretika.

 

Princip: Preparát kombinuje účinek obou jeho složek na kardiovaskulární systém, kdy dochází k rozšíření krevních cév a ke zvýšení výdeje tekutiny ledvinami s následným poklesem krevního tlaku.

 

Využití: Casaro HCT používáme k léčbě vysokého krevního tlaku. Díky přítomnosti sartanu je vhodný u člověka s vysokým tlakem, který zároveň trpí nemocemi srdce nebo ledvin, a u kterého nemůže být použit ACE-Inhibitor. Kombinovaný preparát je vhodný nikoliv jako první volba, ale spíš u již stabilizovaného pacienta, který je léčen větším množstvím léků a my chceme snížit množství užívaných tablet.

 

Podávání: Casaro HCT nesmí být užíván bez doporučení lékaře. Lék se vyrábí ve více formách podle síly jednotlivých složek. Nejnižší dávka je 16/12,5 (tj. 16 miligramů kandesartanu a 12,5 miligramů hydrochlorothiazidu) a nejvyšší je 32/12,5 (tj. 32 miligramů kandesartanu a 12,5 miligramů hydrochlorothiazidu). Běžně užívaná dávka je 1 tableta denně.

 

Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. Sartany mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Podávání v těhotenství a u kojících žen se nedoporučuje. Diuretikum může způsobit dehydrataci a rozvrat vnitřního prostředí organizmu. Kromě toho se u hydrochlorothiazidu popisují určité negativní vlivy na metabolizmus cukrů včetně vyššího rizika rozvoje cukrovky 2. typu. O dalších možných nežádoucích účincích si přečtěte v článcích věnovaných zmíněným lékovým skupinám.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů