Calcium Folinate [kalcium folinát] patří léky využívané v onkologii a revmatologii, jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina kalcium-folinát.

 

Princip: Kalcium-folinát je látka odvozená od kyseliny listové (= folátu = vitaminu B9). Kalcium-folinát umí vyrušit negativní účinek metotrexátu na enzym dihydrofolátreduktázu. Tento efekt metotrexátu narušuje metabolizmus a kalcium-folinát stav napravuje. Je-li kalcium-folinát podán s cytostatikem známým jako 5-fluorouracil, pak výrazně zvyšuje protinádorový efekt 5-fluorouracilu.

 

Využití: Calcium Folinate se podává k omezení toxických účinků metotrexátu včetně předávkování touto sloučeninou. Kromě toho může být Calcium Folinate aplikován v rámci chemoterapie společně s preparátem obsahujícím 5-fluorouracil, aby došlo k zesílení jeho efektu.

 

Podávání: Calcium Folinate se vyrábí jako roztok, který se podává nitrožilně, možné je ovšem i nitrosvalové podání. Podaná dávka je přísně individuální a podání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Calcium Folinate prakticky nezpůsobuje vážné vedlejší účinky. Vyloučit nelze trávicí obtíže, nechutenství, nebo alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů