Buventol Easyhaler [buventol ízihaler] je lék předepisovaný zejména plicními lékaři, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou je sloučenina salbutamol.

 

Princip: Salbutamol působí (přes tzv. beta-receptory na buňkách) na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří a to umožní lepší proudění vzduchu plicní tkání.

 

Využití: Buventol Easyhaler má největší využití u plicních chorob, jako jsou chronická bronchitida, CHOPN a záchvaty astmatu. Existuje ve formě inhalační suspenze, která se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru.

 

Dávkování: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí by lék neměl být užíván. Buventol Easyhaler ve formě prášku, který se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru. Lék má dvě síly - 100 a 200 mikrogramů přípravku v jedné inhalační dávce. Běžná dávka u dospělého člověka je 1-2 vdechy při astmatickém záchvatu, nebo 1-2 vdechy jako prevence (např. při kontaktu se známým alergenem). K pravidelnému každodennímu užívání jakožto prevenci vzniku záchvatů se nicméně přípravek nehodí, na to existují jiné léky s dlouhodobějším efektem.

 

Nevýhody: Po inhalaci preparátu se mohou objevit různé méně závažné nežádoucí účinky, jako je nervozita, neklid, sucho v ústech, bušení srdce a trávicí obtíže (zácpa, průjem, nevolnost).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů