Budenofalk patří mezi kortikoidy, je to protizánětlivý lék účinkující na sliznici trávicí trubice a jeho účinnou látkou je sloučenina budesonid.
Princip: Budesonid poměrně silně působí na trávicí trakt, tlumí projevy slizniční imunity a díky tomu dobře účinkuje proti neinfekčním zánětům střev.
Využití: Budenofalk má více forem (viz níže) a podává se v léčbě některých forem střevních zánětů známých jako Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Léčbu obvykle vede gastroenterolog a ten určí, který typ léčiva bude použit.
Podávání: Budenofalk se vyrábí v podobě tobolek o síle 3 miligramy a granulí o síle 9 miligramů (tzv. Budenofalk Uno). Tyto formy Budenofalku se hodí k léčbě Crohnovy nemoci postihující konec tenkého střeva a začátek střeva tlustého. Běžná denní dávka je v tomto případě 9 miligramů přípravku. Dále se Budenofalk vyrábí v podobě rektální pěny, jedna dávka odpovídá 2 miligramům účinné látky. Tato forma se podává do konečníku a hodí se k léčbě ulcerózní kolitidy postihující esovitý tračník a konečník. Pěna se do konečníku aplikuje 1x denně pomocí speciálního aplikátoru.
Nevýhody: Problematice nevýhod kortikoidů jsem věnoval celý zvláštní článek. U Budenofalku není jejich rozvoj až tak častý, ale nelze jej vyloučit (viz příslušný článek). Z toho důvodu je terapie Budenofalkem určena spíše ke zvládnutí akutního vzplanutí choroby a měla by být po několika týdnech ukončena. Podávání léku bez přesného doporučení lékaře je zakázáno.