Broxio je lék běžně předepisovaný u onemocnění dýchacích cest. Řadí se mezi léky rozpouštějící hlen (mukolytika) a jeho účinnou látkou je sloučenina ambroxol.

 

Princip: Ambroxol usnadňuje sekreci hlenu v dýchacích cestách, rozpouští hlen a umožní jeho snadnější odkašlání. Kromě toho ambroxol stimuluje řasinky v dýchacích cestách k rychlejšímu pohybu, což zlepšuje jejich čistící schopnost a usnadní posouvání hlenu směrem z plic.

 

Využití: Broxio podáváme při zahlenění, které doprovází řadu infekcí horních cest dýchacích, záněty průdušek a zápaly plic. Lze jej podávat i u cystické fibrózy a u komplikací bronchiektázií.

 

Podávání: Broxio se vyrábí v podobě vodného roztoku, který se pije. Roztok má dvě formy podle koncentrace (15 a 30 miligramů na 5 mililitrů roztoku) a běžná dávka pro dospělého člověka je 5 mililitrů silnějšího roztoku 2-3x denně.

 

Nevýhody: Broxio má minimum nežádoucích účinků, neměl by se však podávat večer, protože rozpuštěním hlenů vyvolá vlhký kašel, který by nemocného v noci zbytečně vysiloval. Po podání přípravku nelze vyloučit trávicí obtíže a nezávažné alergické reakce.
 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů