Břišní kýla je označením pro vychlípení pobřišnice, což je blána vystýlající břišní dutinu. Kýly mohou být vnitřní i vnější, nás však pro běžnou problematiku budou zajímat nejvíce ty vnější, kdy se kýlní vak vychlipuje některým oslabeným místem břišní stěny ven. Právě tento typ kýl je jedním z nejčastěji operovaných chirurgických onemocnění.

 

Příčiny: Kýla obvykle vzniká v místě, kde je břišní stěna zeslabená. V některých místech jsou tato zeslabení přítomna přirozeně, například na břiše ve střední čáře či v oblasti tříselného kanálu. Získaná zeslabení břišní stěny můžeme najít například v místě jizev po břišních operacích, kde ostatně kýly vznikají relativně často.

Kromě samotného zeslabeného místa břišní stěny jsou většinou k rozvoji kýly potřeba i jiné faktory a mezi ty hlavní patří zvyšování nitrobřišního tlaku. Je to logické - pod vysokým tlakem se pobřišnice začne vychlipovat s vyšší pravděpodobností. Mezi situace spojené se zvýšeným nitrobřišním tlakem patří například zvedání těžkých nákladů, chronický kašel, chronická zácpa, apod.

Kýlní vak ohraničený pobřišnicí není většinou prázdný, ale obsahuje části některých orgánů dutiny břišní, nejčastěji střevní kličku. To je pak také zdrojem nebezpečných komplikací.

 

Brisni kyla

Schéma - kýlní vak se střevní kličkou

 

Projevy: Kýlu většinou vnímáme jako vakovitý podkožní útvar – nejčastěji ji můžeme pozorovat ve střední čáře břicha (břišní kýla) či v třísle (tříselné kýly), někdy se může kýlní vak dostat až do oblasti přední strany stehna (stehenní kýla). Tříselná kýla u mužů se poměrně často dostává do oblasti šourku, který může deformovat. Kýla se velmi často zvětší či alespoň zvýrazní při zakašlání (dočasné zvýšení nitrobřišního tlaku). Dá-li se tlakem ruky kýla zasunout zpět směrem do dutiny břišní, mluvíme o ní jako o reponibilní kýle. V opačném případě se jedná o kýlu nereponibilní. Poměrně důležitý je fakt, že nekomplikovaná kýla není pohmatově bolestivá.

 

Komplikace: Velmi vážnou a obávanou komplikací je uskřinutí kýly. V takovém případě se střevní klička v kýlním vaku zaškrtí a zastaví se do ní přítok krve. Vzniká klasická střevní neprůchodnost (přesněji řečeno strangulační mechanický ileus) se všemi příznaky - bolesti břicha a zvracení. Kůže nad kýlním vakem bývá zarudlá a pohmatově je kýla velice bolestivá. Bez chirurgického řešení bývá tento stav smrtelný.

 

Diagnostika: Podezření na kýlu spadá do kompetence chirurgů, kteří pacienta důkladně fyzikálně vyšetří (zejména pohled a pohmat) a určí typ přítomné kýly.

 

Léčba: Léčba kýly je chirurgická. Bez ohledu na typ kýly lze obecně říci, že se provede chirurgický zákrok v celkové anestézii (uspání), při kterém se zpřístupní kýlní vak a ten se reponuje (navrátí zpět do dutiny břišní). Následně je nutné zabránit tomu, aby se kýla vytvořila znovu. To se může realizovat sešitím některých anatomických struktur, které díky tomu zpevní břišní stěnu, nebo se během zákroku na místo zeslabení vloží a zafixuje speciální síťka, která opětovnému výhřezu kýly zabrání.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů