Brimica Genuair je lék předepisovaný zejména plicními lékaři, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou složkou jsou sloučeniy aklidinium-bromid a formoterol.

 

Princip: Aklidinium-bromid působí na hladkou svalovinu průdušek (působením na tzv. muskarinové receptory) a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří. Účinek nastoupí až s jistým časovým odstupem po aplikaci, ale na druhou stranu přetrvává po delší dobu (12-24 hodin). Formoterol také působí (přes tzv. beta-receptory na buňkách) na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji.

 

Využití: Brimica Genuair má největší využití u plicní choroby známé jako CHOPN. Preparát se podává pravidelně, snižuje četnost záchvatů dušnosti a dalších symptomů souvisejících se vzplanutím CHOPN. U již vzniklého záchvatu se dává přednost jiným preparátům.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by preparát neměl být užíván. Brimica Genuair se vyrábí v podobě prášku určeného k inhalaci pomocí speciálního inhalátoru. Jedna dávka prášku (340/12 mikrogramů) odpovídá 340 mikrogramům aklidinium-bromidu a 12 mikrogramům formoterolu. Běžná dávka pro dospělého člověka je jeden vdech ráno a jeden večer.

 

Nevýhody: Při pravidelném užívání preparátu Brimica Genuair se mohou objevit různé méně závažné nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, bolesti hlavy, bušení srdce a častější výskyt infekcí nosohltanu. Tyto nežádoucí účinky nicméně nebývají vážné a většinou si nevynutí vysazení léku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů