Bretaris Genuair [bretaris genuér] je lék předepisovaný zejména plicními lékaři, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Jeho účinnou látkou je sloučenina aklidinium-bromid.

 

Princip: Aklidinium-bromid působí na hladkou svalovinu průdušek (působením na tzv. muskarinové receptory) a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří. Účinek nastoupí až s jistým časovým odstupem po aplikaci, ale na druhou stranu přetrvává po delší dobu (12-24 hodin).

 

Využití: Bretaris Genuair má největší využití u plicní choroby známé jako CHOPN. Preparát se podává pravidelně, snižuje četnost záchvatů dušnosti a dalších symptomů souvisejících se vzplanutím CHOPN. U již vzniklého záchvatu se dává přednost jiným preparátům.

 

Dávkování: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, bez jehož vědomí by preparát neměl být užíván. Bretaris Genuair se vyrábí v podobě prášku určeného k inhalaci pomocí speciálního inhalátoru. Běžná dávka pro dospělého člověka je jeden vdech ráno a jeden večer.

 

Nevýhody: Při pravidelném užívání preparátu Bretaris Genuair se mohou objevit různé méně závažné nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, bolesti hlavy, bušení srdce a častější výskyt infekcí nosohltanu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů