Bonefos je lék předepisovaný u onemocnění postihujících kosti, který patří mezi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je sloučenina klodronát.
Princip: Klodronát působí v kostech, kde tlumí aktivitu tzv. osteoklastů, což jsou buňky odbourávající kostní hmotu. Kromě toho klodronát zlepšuje mineralizaci kostí a v krvi může pomoci snižovat hladinu vápníku.
Využití: Bonefos se podává u nádorových stavů s kostními metastázami jako prevence patologických zlomenin a v terapii zvýšené hladiny vápníku v krvi. Bisfosfonáty obecně se kromě toho používají i u stavů spojených s řídnutím kostí (osteoporóza u žen po menopauze), ale v této indikaci podáváme spíše jiné přípravky.
Podávání: Bonefos se vyrábí v tabletách o síle 400-800 miligramů a smí být užíván jen dle přesného doporučení lékaře. Běžná denní dávka pro dospělého člověka je 1600-3200 miligramů denně. Kromě toho se Bonefos vyrábí v podobě injekčního roztoku, který se aplikuje nitrožilně v podobě infuze.
Nevýhody: Bonefos může způsobit různé trávicí obtíže (nechutenství, nevolnost, zvracení) a někdy se po užití objeví zvýšená teplota s bolestmi svalů, kostí a kloubů. U některých dlouhodobějších uživatelů se objevily oční záněty a vzácně i alergické reakce. Tablety by měly být po polknutí zapité vodou, protože mohou způsobovat záněty jícnu. Nepříjemnou komplikací terapie bisfosfonáty jsou osteonekrózy, tj. ložiskové odumírání kostní hmoty. Typická je zejména osteonekróza čelisti. V některých případech mohou bisfosfonáty zaúčinkovat příliš silně a způsobit pokles vápníku v krvi se vznikem křečí a různých poruch rytmu.