Bolest při pohlavním styku trápí alespoň přechodně poměrně velké procento žen a odborně se označuje jako "dyspareunie". Obtíže mohou být způsobeny psychikou nebo některými chorobami a v moha případech se jasnou příčinu najít nepodaří. Pokud vás zajímají příčiny bolesti při sexu u mužů, doporučuji přečíst příslušný článek.

 

Příčiny:

1. Psychika - Psychika se na obtížích při pohlavním styku podílí u řady žen. Nedostatečné uvolnění místního svalstva a nedostatečná lubrikace mohou způsobovat řadu problému včetně bolesti. Příčiny zahrnují stres, úzkost, partnerské obtíže a předchozí nepříjemné zážitky spojené s pohlavním stykem včetně znásilnění.

 

2. Vaginismus - Tento stav má zřejmě částečně psychickou příčinu a souvisí s mimovolními stahy poševní svaloviny, které způsobují bolest a znemožňují pohlavní styk. Vyšetření a terapie při vaginismu spadají do kompetence gynekologů, sexuologů a případně i psychiatrů.

 

3. Endometrióza - Endometrióza je poměrně záhadné onemocnění, při kterém se okrsky děložní sliznice dostávají mimo dutinu dělohy a mohou se objevit prakticky kdekoliv v organizmu ženy. Častým místem výskytu mohou být jiné části ženského pohlavního systému nebo dutina břišní. Endometrióza často způsobuje opakované bolesti břicha, bolestivou menstruaci a bolesti při pohlavním styku. Více najdete v příslušném textu.

 

4. Infekce - Gynekologické infekce včetně pánevních infekcí (např. zánět vejcovodů a zánět vaječníků) obvykle způsobují bolesti v podbřišku které se výrazně zhoršují při pohlavním styku. Obtíže se mohou objevit i u sexuálně přenosných nemocí (např. kapavka a chlamydiové infekce), které mají nicméně tendenci probíhat u že často asymptomaticky. Bolesti při pohlavním styku se mohou objevit i u infekcí močových cest.

 

5. Myomy - Tyto nezhoubné nádory děložní svaloviny se vyskytují u řady žen a jejich četnost se zvyšuje s věkem. Myomy nemusí způsobovat žádné obtíže, ale někdy mohou vyvolávat nepříjemné pocity při pohlavním styku a u fertilních žen bránit otěhotnění.

 

6. Přechod - Po menopauze dochází k poklesu koncentrace pohlavních hormonů, která ovlivňuje charakter vaginální sliznice. Sliznice se ztenčuje a ztrácí schopnost lubrikace, což může vyústit v bolestivé pocity při sexu.

 

7. Srůsty v dutině břišní - Pooperační srůsty se mohou u ženy objevit prakticky po jakékoliv břišní operaci a způsobovat řadu obtíží včetně gynekologické bolesti. Diagnostika je poměrně obtížná. V případě, že žena má v anamnéze operační zákrok a nedaří se běžnými diagnostickými metodami zjistit příčina, provádí se často diagnostická laparoskopie, která umožňuje lékařům prohlédnout si dutinu břišní zevnitř, objevit případné srůsty a rozrušit je.

 

8. Nádorová onemocnění - Nádory ženského pohlavního traktu mohou během sexu způsobit bolesti, naštěstí nejde až o tak častou příčinu. Jde nicméně o důvod, proč by bolesti při styku měly být vyšetřeny gynekologem. Z možných příčin uveďme rakovinu pochvy, rakovinu děložního čípku a rakovinu dělohy.

 

9. Vrozené vady - Jde o vzácnou příčinu bolestí při pohlavním styku, kdy se u ženy mohou vyskytovat různé vrozené vývojové vady pochvy a-nebo příliš silná panenská blána, která brání přirozené defloraci. Stav lze naštěstí často napravit různými chirurgickými zákroky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů