Bisomerck je lék, který se řadí do skupiny beta-blokátorů. Tyto léky patří mezi základní léky na vysoký tlak, onemocnění srdce a poruchy srdečního rytmu. Účinnou složkou preparátu je sloučenina bisoprolol.

 

Princip: Bisoprolol v organizmu blokuje tzv. beta-receptory pro stresové hormony (jako je např. adrenalin) a tím tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Dochází k poklesu krevního tlaku, ke zpomalení srdeční činnosti a snižuje se riziko vzniku závažných poruch srdečního rytmu. Bisoprolol patří mezi tzv. kardioselektivní beta-blokátory, to zjednodušeně řečeno znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci.

 

Využití: Preparát Bisomerck můžeme podávat při zvýšeném krevním tlaku a v malých dávkách u nemocí srdce (ischemická choroba srdeční, kardiomyopatie, stavy po infarktech a srdeční selhávání). Dříve byly beta-blokátory u selhávání srdce zakázány, nyní se naopak považují v malých dávkách za nepostradatelné. Snižují totiž v srdci spotřebu kyslíku, zpomalují srdeční rytmus a brání vzniku poruch rytmu. Preparát lze podávat i u bušení srdce a zjištěných poruch rytmu, při kterých bije srdce příliš rychle (například rychlá fibrilace síní, rychlý puls u zvýšené funkce štítné žlázy apod.). Lék buď nastolí normální rytmus nebo alespoň poruchu rytmu zpomalí.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře a na důvodu, proč je lék užíván. Bisomerck se většinou podává v dávce 2,5 až 5 miligramů podávaných jednou denně, maximální denní dávka je 10 miligramů. Zejména u srdečního selhávání je nutno začít podávání malou dávkou a tu postupně opatrně navyšovat.

 

Nevýhody: Bisomerck může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání beta-blokátoru s látkami, jako je verapamil (např. léky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (např. lék Diacordin), proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida a různé trávicí obtíže.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů