Bigital je kombinovaný preparát, který má v sobě dvě sloučeniny – bisoprolol (beta-blokátor) a amlodipin (blokátor kalciových kanálů).

 

Princip: Lék funguje na základě kombinovaného efektu obou sloučenin. Bisoprolol i amlodipin různými mechanizmy snižují vysoký krevní tlak, navíc bisoprolol svým účinkem na tzv. beta-receptory v srdci zpomaluje srdeční činnost a snižuje riziko vzniku poruch srdečního rytmu.

 

Využití: Bigital obvykle podáváme při zvýšeném krevním tlaku, díky vlivu beta-blokátoru je výhodný u nemocných s ischemickou chorobu srdeční a srdečním selháním, či u lidí s již vzniklými poruchami rytmu (fibrilace síní, flutter síní apod.), u kterých se nám hodí zpomalení srdeční frekvence.

 

Podávání: Záleží striktně na doporučení předepisujícího lékaře a na důvodu, proč je lék užíván. Bigital se vyrábí ve formě tablet o různých silách. Nejslabší je 5/5 miligramů (5 mg bisoprololu a 5 mg amlodipinu), nejsilnější je 10/10mg (10mg bisoprololu a 10mg amlodipinu). Obvyklá dávka u dospělého člověka je jedna tableta za den, maximální dávka u obou účinných látek je 10 miligramů denně.

 

Nevýhody: Bigital kombinuje nežádoucí účinky obou použitých sloučenin. Lék může způsobit přílišné snížení krevního tlaku a z toho plynoucí slabost a kolapsy. Zpomalení srdeční frekvence může vyvolat bradykardii s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo u beta-blokátorů popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma, chronická bronchitida a CHOPN, snížení libida a různé trávicí obtíže. U amlodipinu musíme počítat zejména s rizikem vzniku otoků dolních končetin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů