Bifolac je přípravek patřící mezi probiotika, který je často užívaný u pacientů s trávicími obtížemi. Účinnou složkou preparátu jsou živé bakterie tvořící přirozenou střevní mikroflóru. Existuje více variant přípravku – Bifolac Balance a Bifolac Kids obsahují 2 kmeny bakterií, zatímco Bifolac Forte obsahuje těchto kmenů 11.

 

Princip: Bakterie obsažené v přípravcích (laktobacily, bifidobakterie a další) tvoří důležitou součást přirozené střevní mikroflóry (nově označované jako střevní mikrobiom), která napomáhá udržet v střevě rovnováhu, vyrábí řadu důležitých metabolických produktů a hlavně brání přemnožení škodlivých bakterií.

 

Využití: Bifolac podáváme lidem s různými trávicími obtížemi, jako jsou infekční průjmy, plynatost a celkové pocity špatného trávení. Další vhodnou indikací je léčba antibiotiky, kdy Bifolac pomáhá redukovat poškození střevní mikroflóry účinkem antibiotika.

 

Podávání: Bifolac Balance a Forte se vyrábí v podobě speciálních tobolek odolných proti žaludeční kyselině a běžná dávka pro dospělého člověka jsou 1-2 tobolky denně. Léčba u akutních průjmů obvykle trvá jen několik dnů. Bifolac Kids je určen pro děti, vyrábí se v podobě žvýkacích tablet a běžná dávka jsou 1-2 tablety denně.

 

Nevýhody: Bifolac má jen minimum vedlejších účinků a kromě velmi neurčitých trávicích obtíží nelze vyloučit vznik alergické reakce (ačkoliv je to nepravděpodobné).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů