Berodual je lék předepisovaný zejména plicními lékaři, patří mezi tzv. bronchodilatancia („léky na rozšíření průdušek“). Berodual je kombinovaný preparát se dvěma účinnými látkami - ipratropium bromid a fenoterol.

 

Princip: Ipratropium bromid i fenoterol mají různé mechanizmy účinku, ale efekt je obdobný - působí na hladkou svalovinu průdušek a uvolňuje ji, čímž se průdušky rozšíří.

 

Využití: Berodual má největší využití u plicních chorob, jako je chronický zánět průdušek, CHOPN a záchvaty astmatu. Vyrábí se ve formě roztoku, který se vdechuje pomocí speciálního inhalátoru.

 

Dávkování: Záleží na předepisujícím lékaři, obecně řečeno se lék užívá v podobě 1-2 vdechů. Někteří pacienti ho užívají pouze nárazově při náhlém zhoršení dušnosti a jiní jej užívají pravidelně – běžná dávka jsou v takovém případě 2 vdechy 3x denně.

 

Nevýhody: Mohou se objevit různé méně závažné nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, bušení srdce a trávicí obtíže (zácpa, průjem, nevolnost). Berodual může způsobit zvýšení nitroočního tlaku a zhoršení glaukomu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů