Behcetův syndrom je poměrně záhadná choroba označovaná též jako Behcetova nemoc. Je rozšířená obzvláště v Asii a řadí se mezi tzv. vaskulitidy.

 

Příčiny: Příčina není jasná, možná se jedná o autoimunitní nemoc, kdy je lidský organismus napaden vlastním imunitním systémem. Spouštěč tohoto procesu není jasný, zřejmě bude přítomný určitý genetický předpoklad a předpokládá se i vliv virových infekcí.

 

Projevy: Nemoc se projevuje opakovaným rozsevem bolestivých vřídků v dutině ústní, které mají charakter aftů. Objevují se i vředy na zevním genitálu (vřed na penisu u mužů, na stydkých pyscích u žen) a jako nepříjemná komplikace se vyskytuje zánět živnatky (uveitida), či zánět sítnice. Chronická uveitida nebo zánět sítnice může vést ke zhoršování zraku a eventuálně i k oslepnutí. Kromě toho mohou nemocného trápit záněty kloubů (doprovázené bolestmi, otoky a pocitem ztuhlosti) a záněty cév. V cévách postižených zánětem mohou vznikat krevní sraženiny. Na kůži nemocných se mohou objevit rudé skvrny, které se označují jako erythema nodosum. Ty ostatně doprovází i mnoho dalších chorob.

 

Diagnostika: Diagnóza se určuje dle výše zmíněných klinických projevů a speciálního kožního testu.

 

Léčba: Zkouší se podávat nejrůznější léky tlumící imunitní systém. Starou jistotou jsou kortikoidy, které mají bohužel mnoho vedlejších účinků. Jako modernější metoda se zkouší biologická léčba, která tlumí imunitní systém více cíleně.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů