Begusin je lék ze skupiny tzv. inhibitorů acetylcholinesterázy, jeho účinnou sloučeninou je sloučenina rivastigmin.

 

Princip: Rivastigmin umí zablokovat některé enzymy (acetylcholinesterázu a butyrylcholinesterázu) rozkládající sloučeninu acetylcholin. Acetylcholin patří mezi mozkové neurotransmitery, což jsou zjednodušeně řečeno sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Blokování acetylcholinesterázy vede ke zvýšení účinku acetylcholinu, což má mít efekt proti projevům demence.

 

Využití: Begusin se využívá k terapii lehkých a středně těžkých forem Alzheimerovy demence, kromě toho se podává i u jiných forem demence včetně demence při Parkinsonově chorobě.

 

Podávání: Begusin by měl být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě náplastí, ze kterých se po přilepení na kůži účinná látka uvolňuje do organizmu. Náplasti se obvykle mění každých 24 hodin.

 

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky Begusinu nebývají většinou závažné, nejčastěji byly popisovány různé trávicí obtíže, jako je např. nechutenství, a kromě toho si někdy pacienti stěžují na motání hlavy, bolesti hlavy a malátnost.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů