Batrafen je lék, který patří mezi léky proti plísním (antimykotika). Jeho účinnou složkou je sloučenina ciklopirox-olamin (také psáno jako ciklopirox olamin).

 

Princip: Ciklopirox-olamin účinkuje na buněčnou membránu plísní a narušuje její propustnost a stavbu. Díky tomu brání ciklopirox-olamin růstu a množení plísní a některé dokonce i zabíjí.

 

Využití: Batrafen se díky výborné schopnosti proniknout do kůže a nehtů využívá v léčbě plísňových infekcí kůže a nehtů a k léčbě gynekologických plísňových infekcí (např. kvasinkové infekce pochvy).

 

Podávání: Batrafen se vyrábí v podobě kožního roztoku, kožního krému a vaginálního krému. Přípravky se dvakrát denně nanáší na postiženou kůži, vaginální krém se pomocí speciálního aplikátoru jedenkrát denně aplikuje do pochvy. Preparáty by měly užity pouze dle přesného doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Batrafen má jen minimum vedlejších účinků. Asi nejběžnější jsou projevy kožní a slizniční přecitlivělosti se zarudnutím a svěděním. Podobné projevy může mít i lokální alergická reakce, která může vypadat i jako kopřivka.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů