Azibiot patří mezi antibiotika ze skupiny makrolidů a jeho účinnou látkou je sloučenina azitromycin.

 

Princip: Azitromycin blokuje v bakteriálních buňkách tvorbu bílkovin, tím narušuje jejich schopnost množení a oslabuje tak bakteriální populaci v boji s naším imunitním systémem.

 

Využití: Azibiot má poměrně široké využití. Můžeme ho užívat u streptokokových infekcí (například spála, angína, růže, záněty středního ucha apod.) místo penicilinových antibiotik, pokud jsou na ně pacienti alergičtí. Kromě toho poměrně dobře působí na mikroorganizmy, jako jsou Legionely, chlamydie a mykoplazmata, které mohou způsobovat různé infekce včetně zápalů plic. Azibiot lze použít i u prvního stádia Lymské boreliózy, při infekci Helicobacterem Pylori a u některých sexuálně přenosných nemocí (např. kapavka).

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Azibiot se většinou podává 1-2x denně v tabletách o síle 250 a 500 miligramů. Běžná doba podávání je relativně krátká (3-5 dnů).

Pozn.: Existuje i verze léku Azibiot Neo, ovšem není mi jasné, čím se od "normálního" Azibiotu liší. Obě formy obsahují azitromycin a existují v podoba tablet o síle 250 a 500 mg.

 

Nevýhody: Sepsal jsem obecný text o nežádoucích účincích antibiotik, najít ho můžete v tomto odkazu. Speciálně u léků obsahujících azitromycin se objevují hlavně trávicí obtíže, alergické reakce a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů