Azepo je antibiotikum ze skupiny cefalosporinů 1. generace a jeho účinnou látkou je stejnojmenná sloučenina cefazolin.

 

Princip: Cefazolin narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí.

 

Využití: Azepo lze předepsat na infekce horních dýchacích cest včetně angíny, na zápaly plic a močové infekce včetně zánětů ledvin. Důležitou podmínkou k nasazení konkrétního antibiotika je dostatečná citlivost přítomných bakterií na toto antibiotikum (zjistí se mikrobiologickým vyšetřením).

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí předepisujícího lékaře. Azepo existuje pouze ve formě prášku k přípravě vodného roztoku určeného k nitrožilnímu podání. Běžná dávka u dospělého člověka je 1000 miligramů léku podaných každých 12 hodin.

 

Nevýhody: Obecné informace o nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal v tomto textu. U cefalosporinů vznikají nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, nechutenství a trávicí obtíže. Dalším nežádoucím efektem jsou alergie. Měli bychom být opatrní s předepisováním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů