Atripla je lék, který patří mezi kombinované antivirové preparáty (antivirotika) a jeho účinnou složkou jsou sloučeniny tenofovir, efavirenz a emtricitabin.

 

Princip: Tenofovir dokáže v lidských buňkách napadených některými viry zablokovat virové enzymy známé jako reverzní transkriptáza u HIV viru a DNA polymeráza u viru žloutenky typu B. Efavirenz a emtricitabin blokují reverzní transkriptázu. Bylo zjištěno, že účinky všech tří složek se vzájemně posilují.

 

Využití: Atripla se využívá v léčbě některých forem infekce HIV. Obvykle se podává samostatně a většinou nebývá kombinován s dalšími antivirotiky.

 

Podávání: Atripla se vyrábí v podobě tablet o síle 600/200/245 miligramů (600 mg efavirenzu + 200 mg emtricitabinu + 245 mg tenofoviru). U dospělých lidí se obvykle užívá 1 tableta denně, přesnou dávku nicméně musí stanovit zkušený lékař, bez jehož vědomí nesmí být lék podáván.

 

Nevýhody: Atripla může při pravidelném podávání způsobit různé trávicí obtíže, únavu, bolesti hlavy, motání hlavy, kožní vyrážky, nechutenství a další. Poměrně často bylo při terapii pozorováno zvýšení jaterních testů, výjimečněji zhoršení funkce ledvin a vzácně i jejich selhání.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů