Termín atelektáza znamená kolaps průdušky a uzávěr části dýchacích cest v plíci, což způsobí nevzdušnost dané části plíce s poruchou výměny dýchacích plynů.
 
Příčiny
Někdy není příčina atelektázy jasná, jindy jde o stlačení některé z průdušek různými chorobnými nálezy zevnitř (hlenové zátky, plicní nádor rostoucí z průdušky) nebo z okolí (plicní nádor zevně stlačující danou průdušku, zvětšená mízní uzlina, tuberkulóza). Atelektázy mohou vznikat i u chronického zánětu poplicnice (pleuritida).


 
Projevy
Poměrně často jsou atelektázy bezpříznakové. Riziko projevů roste u akutních forem a u rozsáhlých atelektáz. Příznaky mohou zahrnovat dušnost, suchý kašel. V terénu akutně vzniklé atelektázy se může rozvinout zápal plic. Uzávěry průdušek mohou způsobit hromadění hlenu před uzávěrem za vzniku bronchiektázií.


 
Diagnostika
Atelektázy jsou poměrně častým náhodným nálezem na rentgenu plic. Mívají obvykle klínovitý tvar a plicní tkáň je v jejich místě  výrazně zhuštěná (kondenzovaná). V případě podezření na závažnější onemocnění je vhodné doplnit CT vyšetření plic, případně bronchoskopii.


 
Léčba
V řadě případů se atelektázy neřeší a lidé jsou pouze sledováni. Pokud atelektáza vzniká v terénu jiného onemocnění (například plicního nádoru), spočívá léčba v terapii této vyvolávající příčiny. Pokud působí atelektáza obtíže a přitom není přítomno další závažné onemocnění, je možné stav zlepšit pomocí dechové rehabilitace. V případě infekčních komplikací se podávají antibiotika.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů