Atacand se řadí do lékové skupiny sartanů. Sartany jsou jedny z nejvyužívanějších léků na krevní tlak a užívá je podstatná část interně sledovaných pacientů. Účinnou složkou léku je sloučenina kandesartan.

 

Princip: Kandesartan blokuje buněčné receptory pro sloučeninu angiotenzin II. Ta vzniká v našem organizmu a má mnoho funkcí včetně zvyšování krevního tlaku. Zablokování angiotenzin II je v důsledku podobné účinku ACE-Inhibitorů (ty blokují samotný vznik angiotenzinu II). Sartany a ACE-Inhibitory jsou proto dosti podobné léky, nutno však přiznat, že ACE-Inhibitory jsou přeci jen o něco účinnější.

 

Využití: Atacand můžeme použít v podobných indikacích jako ACE-Inhibitory, tj. u vysokého tlaku a u nemocí srdce (ischemická choroba srdeční, kardiomyopatie, stavy po infarktech, srdeční selhávání apod.). Vhodný je i v situacích, kdy se vysoký tlak kombinuje s postižením ledvin u cukrovky. Sartany ovšem obecně podáváme spíše jako druhou volbu tehdy, když ACE-Inhibitor nelze použít (například při nepříjemném suchém kašli, který ACE-Inhibitory na rozdíl od sartanů někdy způsobují).

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře a na indikaci podávání. Atacand se vyrábí v podobě tablet o síle 8-32 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně. Obvykle se začíná nižší dávkou, která se pomalu navyšuje.

 

Nevýhody: Nežádoucí účinky preparátu Atacand jsou vzácné. Preparát může sám o sobě nebo v kombinaci s jinými léky na tlak způsobit prudké snížení tlaku a možný kolaps. V kombinaci s jinými léky (typicky s Verospironem) mohou sartany vyvolat nebezpečnou hyperkalémii. Sartany by neměly být podávány v těhotenství.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů