Asigefort je kombinovaný preparát užívaný v léčbě cukrovky, řadí se mezi tzv. perorální antidiabetika (PAD). Jeho účinné látky jsou sloučeniny sitagliptin a metformin.

 

Princip: Kombinují se účinky obou sloučenin, které komplexně zasahují do metabolizmu cukrů a zvyšují citlivost tkání vůči inzulinu. Metformin umí snižovat tvorbu cukru v játrech a dokonce lehce tlumí jeho vstřebávání z trávicího traktu.

 

Využití: Asigefort má využití v léčbě cukrovky 2. typu. Jedná se již o dražší preparát, který nebývá předepisován jako lék první volby. Volíme ho tam, kde metformin sám o sobě není dostatečně účinný, nebo u pacienta užívajícího sitagliptin a metformin ve dvou různých tabletách (např. Januvia a Siofor) a chceme mu užívání léků zjednodušit jejich sloučením do tablety jedné. Jamesi se může využít v kombinaci s jinými PADy nebo inzulinem.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře. Asigefort se u dospělého člověka běžně užívá 1-2x denně, celková denní dávka sitagliptinu by neměla překročit 100 miligramů a dávka metforminu se obvykle pohybuje okolo 1500-2000 miligramů denně.

 

Nevýhody: Poměrně často se objevují trávicí obtíže (nechutenství, pocity plnosti, plynatost), v kombinaci s jinými PADy nebo inzulinem se může objevit hypoglykémie. Použití preparátu u pacientů s akutním nebo chronickým selháním ledvin může vyvolat nebezpečný stav známý jako laktátová acidóza s rozvratem vnitřního prostředí, který může nemocného usmrtit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů