Arachnofobie je označením pro strach z pavouků. Řadí se mezi psychiatrické úzkostné poruchy označované souhrnně jako fobie.

 

Příčiny: Příčiny nejsou zcela jasné. Za úzkostným strachem může stát dávná nepříjemná či děsivá vzpomínka, v níž figurovali pavouci nebo jim podobní členovci. Strach z pavouků je na druhou stranu tak rozšířený, že může být důsledkem evoluční genetické paměti. Náš živočišný druh s pavouky vyrůstá po celou dobu vývoje a vzhledem k jedovatosti pavouků může být náš vrozený odpor k nim vcelku logický.

 

Projevy: Při spatření pavouka se objeví nepříjemné pocity odporu a strachu, mnohdy se může jednat o zcela nekontrolovatelný stav paniky. Někdy může vadit i pohled na obrázek pavouka nebo pomyšlení, že jsme v prostředí, kde se pavouci mohou vyskytnout. Strach obvykle nejde přesně konkretizovat, týká se pavouka jako takového. Nemocný obvykle chápe iracionalitu svého strachu, ale nemůže si pomoci.

 

Léčba: Užívají se prostředky psychiatrie – zejména psychoterapeutické hovory, které mají za úkol seznámit pacienta s podstatou jeho strachu a naučit se ho s ním vyrovnat. Účinnou metodou je i postupné vystavování nemocného objektu, kterého se obává (v tomto případě pavoukům), a tak mu pomoci je překonat. Tento proces musí být postupný a je nutný souhlas nemocného – může se například začít ukazováním obrázků pavouků apod. Z léků se užívají antidepresiva a léky proti úzkosti (anxiolytika).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů