Fobie je označení pro psychiatrické onemocnění, které je extrémně rozšířené. Slovo fobie vychází z řeckého slova phobos, což znamená strach. Jde o strach z konkrétních objektů nebo situací. Fobii není třeba více představovat, nějakou má prakticky každý z nás – velmi časté jsou fobie z konkrétních zvířecích druhů.

 

Příčiny: U fobií je velice obtížné příčinu vystopovat. Může se jednat o důsledek nějaké nepříjemné události, typicky v dětství, kterou člověk zapomene, ale zasune ji do podvědomí. Pak se ovšem tato vzpomínka promítá do jeho současného života a způsobuje fobii. Nutno dodat, že u řady lidí se příčina jejich fobie nikdy nezjistí.

 

Projevy: Fobie se projevuje jako strach z určité situace či objektu. Strach si postižený dobře uvědomuje a chápe jeho iracionalitu. Přesto je však strach těžko překonatelný nebo zcela nepřekonatelný a mnohdy při něm člověk dostává záchvat nekontrolovatelné paniky. Některé fobie jsou vcelku úsměvné, jiné mohou nemocného vážně omezovat v běžném životě. Známé nebo zajímavé jsou například tyto fobie:

Akrofobie – strach z výšek

Agorafobie – strach z veřejných prostranství

Akvafobie – strach z vody

Arachnofobie – strach z pavouků

Aviofobie – strach z létání

Hematofobie - strach z pohledu na krev

Kancerofobie - strach z rakoviny

Klaustrofobie – strach z malých uzavřených prostor

Mysofobie – strach z bakterií a z nečistot

Nomofobie - strach ze ztráty mobilního signálu (spíše úzkostná porucha než klasická fobie)

Nyktofobie - strach ze tmy

Odontofobie - strach ze zubaře a zubních zákroků

Ofidiofobie - strach z hadů

Pyrofobie - strach z ohně

Sociální fobie – strach z lidské společnosti, strach z lidí

Spektrofobie - strach ze zrcadel

Tanatofobie – strach ze smrti

 

Léčba: Fobie se řadí mezi psychiatrická onemocnění, a proto i léčba je psychiatrická. Používají se psychoterapeutické techniky, při kterých si pacient plně uvědomí neopodstatněnost svého strachu a naučí se jej ovládat. Jedná se od dlouhodobý proces, který má však velmi dobré výsledky. Kromě psychoterapie se užívají léky ze skupiny antidepresiv a anxiolytik (léky proti úzkosti). U některých lidí se k odstranění strachu užívá i hypnózy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů