Apo-Temozolomid patří mezi méně často používané léky, může být podáván pacientům s některými formami zhoubných mozkových nádorů. Účinnou složkou léku je sloučenina temozolomid.

 

Princip: Temozolomid funguje jako chemoterapeutikum. Látka se velmi zjednodušeně řečeno váže na DNA a narušuje množení nádorových buněk. Kromě toho je nicméně sloučenina toxická i po zdravé buňky organizmu.

 

Využití: Apo-Temozolomid se využívá zejména v léčbě glioblastoma multiforme, což je nebezpečná zhoubná varianta mozkového nádoru. Lék může být podáván souběžně s další terapií (např. ozařování) nebo samostatně.

 

Podávání: Apo-Temozolomid se vyrábí v podobě tobolek o síle 5-250 miligramů. Lék nesmí být v žádném případě užíván bez přesného doporučení předepisujícího lékaře. Lék je podáván v několikatýdenních terapeutických cyklech, přesná dávka je přísně individuální a musí o ni rozhodnout zkušený lékař.

 

Nevýhody: Apo-Temozolomid může způsobit silné trávicí potíže včetně zvracení, proto může být jeho podávání kombinováno s antiemetiky. Při užívání léku byly častěji popisovány infekce (např. infekce horních cest dýchacích), otoky tkání, rozmazané vidění, bolesti hlavy, motání hlavy, neklid, epileptické záchvaty, bolesti svalů, změny v krevním obraze, ztráta na váze a alergické reakce. Vzhledem k možnému ovlivnění krvetvorby je při léčbě vhodné pravidelně kontrolovat pacientův krevní obraz. Lék je silně teratogenní a nesmí být užíván těhotnými ženami.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů