Anoro je kombinovaný lék předepisovaný zejména plicními lékaři. Jeho účinnou složkou jsou sloučeniny vilanterol a umeklidinium bromid.

 

Princip: Vilanterol i umeklidinium bromid působí společně na hladkou svalovinu průdušek a uvolňují ji, čímž se průdušky rozšíří. Rozšířením průdušek se zlepšuje dýchání. Mechanizmus účinku obou látek je poněkud odlišný - vilanterol na buňkách blokuje tzv. beta-2-adrenergní receptory, zatímco umeklidinium bromid blokuje tzv. muskarinové receptory.

 

Využití: Anoro má největší využití u plicní choroby známé jako CHOPN k udržovací léčbě. To znamená, že preparát se užívá dlouhodobě preventivně, aby se předešlo náhlému zhoršení s dušností a kašlem. Při akutním zhoršení CHOPN dáváme přednost jiným (rychleji účinkujícím) preparátům.

 

Podávání: Preparát Anoro by měl být podáván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Preparát se vyrábí v podobě prášku, který se inhaluje pomocí speciálního inhalátoru. Preparát má sílu 55/22 (tj. 55 mikrogramů umeklidinium bromidu a 22 mikrogramů vilanterolu v 1 dávce). Běžná dávka pro dospělého člověka je jeden vdech léku denně.

 

Nevýhody: Anoro může vyvolat různé vedlejší účinky, u uživatelů byly popisovány častější infekce horních cest dýchacích, bolesti hlavy, bušení srdce, sucho v ústech, celková podrážděnost a poruchy spánku. U lidí se zeleným zákalem nelze vyloučit zhoršení obtíží.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů