Amikin patří mezi antibiotika ze skupiny aminoglykosidů a jeho účinnou látkou je sloučenina amikacin.

 

Princip: Amikacin umí narušovat schopnost bakterií tvořit bílkoviny a kromě toho narušuje strukturu stěny bakteriálních buněk. Díky tomu brání bakteriím v množení a přímo je zabíjí.

 

Využití: Amikin je účinný proti celé řadě bakterií a s oblibou ho používáme do kombinací s dalšími antibiotiky u těžších infekcí a při otravách krve. U méně vážných stavů ho podáváme spíše až tehdy, když se prokáže, že je na něj bakterie citlivá.

 

Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Lék existuje ve formě roztoku k injekčnímu podání a je tedy určen zejména pro hospitalizované pacienty. Většinou se aplikuje 1-2x denně v injekci do svalu nebo do žíly. Dávka je přísně individuální.

 

Nevýhody: O nežádoucích účincích antibiotik jsem sepsal zvláštní článek. U Amikinu existuje zejména velké riziko poškození ledvin (lék je odborně řečeno nefrotoxický), vyloučit nelze ani jejich akutní selhání. Z toho důvodu se musí dávat velký pozor s podáváním Amikinu u pacientů s narušenými ledvinnými funkcemi, jeho dávku u nich redukovat, nebo dát přednost jinému antibiotiku. Podobně jako ostatní aminoglykosidová antibiotika může i Amikin způsobit trvalé zhoršení nebo ztrátu sluchu (lék je odborně řečeno ototoxický).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů