Ambrisentan je méně často podávaný lék, který je předepisován některým kardiologickým pacientům. Účinnou složkou přípravku je stejnojmenná sloučenina ambrisentan.

 

Princip: Ambrisentan je látka, která působí tlumivě na receptory pro endotelin. Endotelin působící na tyto receptory způsobuje zúžení plicních cév. Vyřazením těchto receptorů pak celkem logicky dochází ke zlepšení průtoku krve plicním řečištěm a k poklesu tlaku krve v plicích.

 

Využití: Ambrisentan je určen pro pacienty, kteří trpí určitými formami plicní hypertenze. Toto nebezpečné onemocnění je spojeno se zvýšením krevního tlaku v plicním řečišti a při neléčené plicní hypertenzi dochází postupně k rozvoji srdečního selhání.

 

Podávání: Ambrisentan smí být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, obvykle jde o kardiologa specializujícího se na léčbu plicní hypertenze. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 5 a 10 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta. Léčba se většinou zahajuje podáváním slabší varianty léku.

 

Nevýhody: Ambrisentan může způsobit celou řadu nežádoucích účinků a může být potenciálně nebezpečný při kombinaci s řadou léků, což je další důvod, proč je jeho podávání vázáno na zkušené kardiology zabývající se problematikou plicní hypertenze. U uživatelů se mohou objevit nejrůznější trávicí obtíže, alergické reakce, bolesti hlavy, poruchy krvetvorby (nejčastěji rozvoj chudokrevnosti), bušení srdce, epizody zrudnutí, zvýšení jaterních testů a epizody poklesu krevního tlaku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů