Alzil je lék využívaný v terapii Alzheimerovy nemoci a patří do skupiny tzv. inhibitorů acetylcholinesterázy. Jeho účinnou látkou je sloučenina donepezil.

 

Princip: Donepezil dokáže zablokovat enzym acetylcholinesterázu, který rozkládá sloučeninu acetylcholin. Acetylcholin patří mezi neurotransmitery, což jsou zjednodušeně řečeno sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami. Blokování acetylcholinesterázy vede ke zvýšení množství acetylcholinumozkové tkáni, což má mít efekt proti projevům Alzheimerovy nemoci.

 

Využití: Alzil se využívá k terapii středně těžkých a těžkých forem Alzheimerovy demence. Od preparátu nelze samozřejmě očekávat zázraky, ale podle všeho dokáže o něco zpomalit a zmírnit průběh nemoci.

 

Podávání: Alzil by měl být užíván pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 5 a 10 miligramů. Běžná úvodní dávka dospělého člověka je 5 miligramů denně s následným navýšením na 10 miligramů. Kromě klasických tablet jsou vyráběny i tablety rozpustné v ústech.

 

Nežádoucí účinky: Nežádoucí účinky nebývají závažné, nejčastěji byly popisovány různé trávicí obtíže, jako jsou nevolnost, nechutenství, zvracení a průjmy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů