Alpicort je přípravek, který je někdy užíván při obtížích s vlasovou pokrývkou hlavy. Účinnou složkou preparátu jsou sloučeniny prednisolon a kyselina salicylová.

 

Princip: Prednisolon je lokálně slabě účinkující kortikoid, který působí protizánětlivě a protisvědivě. Kyselina salicylová má podobný účinek, snižuje tvorbu mazu a dokonce má antiseptický efekt. Dále kyselina salicylová zlepšuje propustnost kožního krytu a to zlepšený průnik prednisolonu do větší hloubky.

Pozn.: Existuje i preparát Alpicort F, který kromě zmíněných látek navíc obsahuje i estradiol. Tento ženský pohlavní hormon tlumí aktivitu kožních mazových žláz, stimuluje růst vlasů a zlepšuje jejich hydrataci.

 

Využití: Alpicort se může použít v rámci léčby některých zánětlivých onemocnění, jako je psoriáza ve vlasové části hlavy, nebo u léčby některých forem nadměrného padání vlasů.

 

Podávání: Alpicort se vyrábí v podobě kožního roztoku, který se nanáší na kštici 1x denně a pak se opatrně vmasíruje do kůže. Doba užívání by měla být delší, ideálně v řádu několika měsíců.

 

Nevýhody: Alpicort může způsobit podráždění kůže a alergické reakce (pálení, svědění, zarudnutí). Těhotné a kojící ženy by preparát raději neměly užívat. Je nutné i zdůraznit, že efekt přípravku je dosti individuální – někdy funguje výtečně, jindy má efekt velmi sporný.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů