Almozen patří mezi triptany, což jsou léky využívané zejména v neurologii. Účinnou složkou preparátu je sloučenina almotriptan.

 

Princip: Almotriptan zjednodušeně řečeno ovlivňuje serotoninový systém v centrálním nervovém systému. Serotonin patří mezi důležité neuromediátory, což jsou sloučeniny přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami.

 

Využití: Preparát Almozen se používá u některých typů bolesti hlavy, zejména při akutní migréně a u bolesti hlavy charakteru cluster headache. Lék se může podávat samostatně nebo v kombinaci s dalšími léčivy.

 

Podávání: Preparát Almozen smí být užíván pouze podle předpisu ošetřujícího lékaře. Vyrábí se v podobě tablet o síle 12,5 miligramů a u dospělého člověka se obvykle podává 1 tableta v případě rozvíjejícího se akutního záchvatu. Tato dávka může být u některých lidí dále navýšena, ale opět pouze po přímé domluvě s předepisujícím lékařem.

 

Nevýhody: Almozen většinou nemívá závažné vedlejší účinky, u některých lidí může nicméně bolesti hlavy paradoxně zhoršit. U pacientů, kteří současně užívají některé typy antidepresiv, může užívání triptanů způsobit nebezpečný serotoninový syndrom. Velice vzácně mohou triptany narušit okysličení srdce a tím zhoršit projevy ischemické choroby srdeční.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů