Allegra je moderní lék, který se řadí do skupiny antihistaminik, což jsou jedny z léků proti alergii. Účinnou složkou léku je sloučenina fexofenadin (fexofenadin-hydrochlorid).
 
Princip: Fexofenadin je látka, která v organizmu dokáže blokovat účinek látky známé jako histamin. Histamin je mimo jiné velmi důležitý pro průběh alergických reakcí a jeho vyřazení proto působí protialergicky.


Využití: Allegra se obvykle užívá nárazově při slabších alergických reakcích, jako jsou alergická rýma, alergický zánět spojivek a kopřivka. U silných reakcí jako je například anafylaktický šok není preparát příliš účinný, ale pokud není nic jiného po ruce, je určitě lepší než nic.

 
Podávání: Allegra se vyrábí ve formě tablet o síle 120 miligramů a při alergické reakci se většinou užívá jedna tableta (což je i doporučená denní dávka). Pokud je lék užit preventivně, je to ideálně ráno a nalačno.
 
 
Nevýhody: Allegra má méně nežádoucích účinků než ostatní antihistaminika, která mohou nepříznivě ovlivnit pozornost a působit celkový útlum, bolesti hlavy, trávicí obtíže a ospalost. Allegra může tyto efekty mít také, ale riziko je mnohem menší.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů