Alkoholická (neboli alkoholová) hepatitida znamená zánět jaterní tkáně, který je vyvolán alkoholem. Je jednou z forem alkoholického poškození jater. Zde budu psát zejména o akutní alkoholové hepatitidě, existuje ovšem i chronická alkoholová hepatitida vyvolaná chronickým alkoholizmem, která s oblibou přechází do cirhózy jater.

 

Příčiny: Jak již z názvu vyplývá, vyvolávající příčinou je alkohol. Akutní alkoholová hepatitida může vniknout prakticky u každého člověka po jednorázovém nadměrném užití alkoholu, pravidelně pijící lidé mají pochopitelně vyšší riziko jejího vzniku a u alkoholiků s trvale narušenou funkcí jater může při alkoholové hepatitidě snadněji dojít k selhání jater.

 

Projevy: Příznaky mohou být různě těžké. Někdy si postižený stěžuje jenom na pobolívání břicha v pravém podžebří, kde najdeme zvětšená játra citlivá na pohmat. U vážnějších případů se ovšem mohou vyskytnout projevy zhoršení funkce jater, někdy přímo jaterního selhání. Objevit se tak může žloutenka, voda v břiše, jaterní encefalopatie apod. Stav může skončit poruchou vědomí, rozvratem vnitřního prostředí a smrtí.

 

Diagnostika: Na diagnózu pomýšlíme u pacienta, u nějž je zvýšený příjem alkoholu, obzvláště pokud v nedávné době najednou vypil velké množství alkoholu. V krevních testech najdeme různě vysoké zvýšení jaterních testů a v případě žloutenky i zvýšení bilirubinu (sloučenina vylučovaná játry do žluče). Další nálezy závisí na tíži jaterního postižení, vhodné je provést ultrazvuk, které nás orientačně informuje o stavu jaterní tkáně a může ukázat vodu v břiše. Jasnou a definitivní diagnózou je biopsie jater se získáním vzorku jaterní tkáně, který vyšetříme pod mikroskopem. Biopsii provádíme spíše tehdy, když si nejsme zcela jisti, zda u daného pacienta souvisí zvýšení jaterních testů s alkoholem, a chceme vyloučit jiné příčiny.

 

Léčba: Je nutný naprostý zkaz alkoholu, podávají se léky chránící jaterní tkáň, u pacientů v těžkých stavech se léčí příznaky jaterního selhání, obvykle za hospitalizace v nemocnici. U některých pacientů se k rychlému ztlumení zánětu podávají kortikoidy, musí však být vyloučeny virové hepatitidy. Definitivním řešením může být transplantace jater, jí by však mělo předcházet delší období abstinence.

 

Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů