Algifen je velice často předpisovaný lék u některých typů bolestí. Jedná se o kombinovaný preparát obsahující účinné látky metamizol (patří mezi nesteroidní antirevmatika), pitofenon a fenpiverin.

 

Princip: Účinné sloučeniny mají kombinovaný efekt, který tlumí bolest (analgetický efekt) a uvolňuje stahy hladké svaloviny (spazmolytický efekt).

 

Využití: Algifen je důležitý lék proti bolesti, který se podává zejména v situacích, kdy je bolest způsobena nadměrnými stahy svaloviny. Příkladem jsou různé bolesti břicha a kolikovité bolesti, jako je například žlučníková kolika a ledvinová kolika. Efekt může mít preparát i u migrény a tenzních bolestí hlavy.

 

Podávání: Algifen by měl být podáván pouze dle doporučení lékaře. Vyrábí se v tabletách a běžná dávka pro dospělého člověka je 1-2 tablety při akutní bolesti. Tato dávka se může podávat několikrát denně, neměla by se však překročit maximální dávka 6 tablet denně. Kromě tablet existuje Algifen i v podobě kapek (Algifen Neo). Kapky se nakapou na lžičku a spolknou. U dospělých se obvykle podává 20-50 kapek při bolesti a tato dávka se opakuje 3-4x denně dle potřeby.

 

Nevýhody: Algifen může vyvolat zhoršení pozornosti a bdělosti, nepříjemné sucho v ústech, zácpu a alergické reakce (svědění kůže, kopřivka). Velmi vzácnou komplikací podávání léku je narušení krvetvorby v kostní dřeni s chudokrevností, nedostatkem bílých krvinek a krevních destiček.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů