Agovirin Depot je lék užívaný u některých hormonálních poruch a jeho účinnou složkou je sloučenina testosteron isobutyrát.

Princip: Testosteron isobutyrát je syntetický ester testosteronu, což je důležitý mužský pohlavní hormon. Testosteron poměrně komplexně ovlivňuje metabolizmus mužského těla. Nedostatek testosteronu s sebou nese řadu problémů, z nichž nejvíce viditelné jsou obtíže v sexuální oblasti.


Využití: Agovirin Depot může být podáván mužům, kteří z nějakého důvodu trpí nedostatkem testosteronu. V určitých indikacích lze preparát aplikovat i ženám s těžkými formami osteoporózy po menopauze.


Podávání: Agovirin Depot se vyrábí v podobě roztoku určeného k injekční aplikaci. Preparát se aplikuje hluboko nitrosvalově, dávka je vždy individuální a frekvence aplikací je cca 14 dnů. Podávání léku bez doporučení lékaře je zakázáno.


Nevýhody: Agovirin Depot může způsobit podráždění kůže v místě aplikace (zarudnutí, svědění a pálení kůže) a objevit se mohou i celkové nežádoucí projevy jako jsou trávicí obtíže, zvýšení krevního tlaku, změny nálad, padání vlasů, nervozita a zvýšení cholesterolu. Při aplikaci vyšších dávek ženám dochází k virilizaci (zhrubnutí hlasu, zvětšení klitorisu, změny nálad, akné).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů