Addamel N není lék v pravém slova smyslu, jedná se doplněk nitrožilní výživy. Účinnou složkou jsou elektrolyty a stopové prvky (měď, chrom, železo, mangan, sodík, draslík, fluor, jód, molybden, selen a zinek).

 

Princip: Stopové prvky přítomné v preparátu jsou důležité pro správnou funkci metabolizmu a jejich přísun je nutný u pacientů se zvýšenými metabolickými potřebami a s nedostatkem minerálů (vážně nemocní lidé, lidé s podvýživou, apod.).

 

Využití: Addamel N se podává lidem, kteří potřebují vyšší množství minerálů podávaných nitrožilně. Jde obvykle o vážněji nemocné hospitalizované pacienty, o pacienty po rozsáhlejších operačních zákrocích, jedince s podvýživou apod.

 

Podávání: Addamel N se vyrábí jako roztok určený k nitrožilní aplikaci. Roztok se může podat v infuzi nebo se aplikuje do kompatibilního vaku s parenterální výživou v dávce 1 ampule (10 mililitrů) denně. Podání přípravku bez doporučení lékaře je zakázáno.

 

Nevýhody: Addamel N nemá výrazné vedlejší účinky, i když po jeho aplikaci nelze vyloučit trávicí obtíže, nebo alergické reakce. Výrazné překročení doporučené dávky by teoreticky mohlo po určité době vést k předávkování minerály přítomnými v přípravku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů